US 98 over Fish River
Good Condition20 years old9,988 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Baldwin |
| Location | 9 Mi W Foley |
| Carries | US 98 |
| Crosses | Fish River |
| Coordinates | 30.41735, -87.82681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1699.8 ft (518.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 8755.9 sq m |
| Main Spans | 19 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,988 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018319 |