US 84 Mp 163.748 over Beaver Dam Creek
Good Condition17 years old2,075 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Coffee |
| Location | 0.3 Mi. N. SR 189 |
| Carries | US 84 Mp 163.748 |
| Crosses | Beaver Dam Creek |
| Coordinates | 31.42175, -86.08606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 415.4 ft (126.6 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1645.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,075 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018322 |