Co. 1155 over Belcher Creek
Good Condition24 years old47 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Chambers |
| Location | 2 Mi. S.w. Welch |
| Carries | Co. 1155 |
| Crosses | Belcher Creek |
| Coordinates | 33.07861, -85.36194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 97.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018326 |