Haldane Road over Br. Pine Creek
Fair Condition42 years old125 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.3 Mi E Of Haldane |
| Carries | Haldane Road |
| Crosses | Br. Pine Creek |
| Coordinates | 42.06324, -89.48458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2022) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071327600000000 |