Al 14 over Tallapoosa River
Fair Condition85 years old12,810 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Elmore |
| Location | In Town Of Tallassee |
| Carries | Al 14 |
| Crosses | Tallapoosa River |
| Coordinates | 32.53496, -85.89084 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Truss - Deck |
| Total Length | 1737.9 ft (529.7 m) |
| Max Span | 299.9 ft (91.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 5402.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,810 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002550 |