Co. 1529 over Tributary To Osnippa
Good Condition24 years old35 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Chambers |
| Location | 3.0 Mi. East Of Cusseta |
| Carries | Co. 1529 |
| Crosses | Tributary To Osnippa |
| Coordinates | 32.78250, -85.25472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 106.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018329 |