Co.1179 over Water Works Creek
Good Condition24 years old7 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Chambers |
| Location | 5 Mi. S.e. Five Points |
| Carries | Co.1179 |
| Crosses | Water Works Creek |
| Coordinates | 32.96056, -85.31472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 200.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018330 |