Flagg Road over Kyte River
Good Condition29 years old5,750 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | N Edge Rochelle |
| Carries | Flagg Road |
| Crosses | Kyte River |
| Coordinates | 41.94127, -89.06338 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 183.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,750 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071331400000000 |