Leon Smith Pkwy. over Choccolocco Creek
Good Condition23 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Calhoun |
| Location | .5mi.so.golden Spr./i20 |
| Carries | Leon Smith Pkwy. |
| Crosses | Choccolocco Creek |
| Coordinates | 33.60196, -85.78615 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 491.1 ft (149.7 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1916.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018333 |