Scott Rd. over Drainage Ditch
Good Condition17 years old175 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4 NE Stillman Valley |
| Carries | Scott Rd. |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 42.13604, -89.12551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 66.6 ft (20.3 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 184.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071333900000000 |