SR 35 over Little River Canyon
Fair Condition16 years old3,809 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Cherokee |
| Location | Dekalb &cherokee Co Line |
| Carries | SR 35 |
| Crosses | Little River Canyon |
| Coordinates | 34.39608, -85.62728 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 464.9 ft (141.7 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 2295.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,809 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 018336 |