W Baily Road over Lynch Creek
Fair Condition61 years old50 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Clay |
| Location | 1.5 Mi. S Of Harkins Xrd. |
| Carries | W Baily Road |
| Crosses | Lynch Creek |
| Coordinates | 33.21626, -85.86971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 26.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018338 |