Al 22 over Valley Creek
Fair Condition13 years old11,090 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dallas |
| Location | In Selma |
| Carries | Al 22 |
| Crosses | Valley Creek |
| Coordinates | 32.40500, -87.03667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 1449.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,090 (2013) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 018343 |