Unnamed Rdad (tr)d over Br Of Elkhorn Creek
Fair Condition62 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 0.2 Mi NE Eagle Pt. |
| Carries | Unnamed Rdad (tr)d |
| Crosses | Br Of Elkhorn Creek |
| Coordinates | 41.99721, -89.67612 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 52.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071507200000000 |