Co RT 641 over Mill Creek
Good Condition24 years old100 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Coffee |
| Location | 3.5 Mi SW Enterprise |
| Carries | Co RT 641 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 31.24504, -85.93556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 192.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018787 |