Tr 223 over Stream
Fair Condition13 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Shelby |
| Location | 1.0 Mi NW Strasburg |
| Carries | Tr 223 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 39.36069, -88.63615 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 38.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087505500000000 |