Tr 112b over Stream
Good Condition13 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Shelby |
| Location | 5.4 Mi SE Tower Hill |
| Carries | Tr 112b |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 39.31559, -88.93585 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 32.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087505700000000 |