Tr 7a over Ditch
Fair Condition24 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Shelby |
| Location | .25mi E Moweaqua |
| Carries | Tr 7a |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 39.63229, -89.00583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 169.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087832400000000 |