Ms-7220a (wood St) over Sir Rr
Good Condition9 years old275 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Shelby |
| Location | Shelbyville |
| Carries | Ms-7220a (wood St) |
| Crosses | Sir Rr |
| Coordinates | 39.40139, -88.79829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 125.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 275 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087990400000000 |