Caddell Circle over Big Cove Creek
Good Condition8 years old
Location
| State | Alabama |
| County | Etowah |
| Location | ?caddell Circle |
| Carries | Caddell Circle |
| Crosses | Big Cove Creek |
| Coordinates | 33.99773, -85.92360 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 212.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018790 |