Rural Grove Road over Trib Of Flint Creek
Good Condition22 years old50 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Morgan |
| Location | 1 Mi South SR 67 |
| Carries | Rural Grove Road |
| Crosses | Trib Of Flint Creek |
| Coordinates | 34.53399, -86.92106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.2 ft (14.7 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 198.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2004) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018791 |