County HWY 303 over Csx Rail Road
Fair Condition71 years old465 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Talladega |
| Location | .6 Mi. East Jct. Ala 77 |
| Carries | County HWY 303 |
| Crosses | Csx Rail Road |
| Coordinates | 33.40397, -86.03592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 122.7 ft (37.4 m) |
| Max Span | 118.8 ft (36.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 317.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 465 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018794 |