Lee Road 182 over Halawakee Creek
Good Condition23 years old795 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lee |
| Location | 1 Mi S Jct Lee Road 390 |
| Carries | Lee Road 182 |
| Crosses | Halawakee Creek |
| Coordinates | 32.67048, -85.26035 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.0 ft (56.4 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 530.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 795 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018796 |