New Cut Road over Crowdabout Creek
Good Condition23 years old580 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Morgan |
| Location | 2.0 Mi South SR 36 |
| Carries | New Cut Road |
| Crosses | Crowdabout Creek |
| Coordinates | 34.39780, -87.02163 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 536.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 580 (2002) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018797 |