US 20 EB over Sumner Creek
Fair Condition67 years old12,700 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.2mi W Winnebago Co |
| Carries | US 20 EB |
| Crosses | Sumner Creek |
| Coordinates | 42.27856, -89.42033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 414.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,700 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089001400000000 |