John D Odom Road over Little Choctawhatchee Ri
Good Condition22 years old3,725 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Houston |
| Location | 1.2 Mi N Jct US 84 |
| Carries | John D Odom Road |
| Crosses | Little Choctawhatchee Ri |
| Coordinates | 31.25392, -85.46052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 715.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,725 (1999) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018799 |