Ill 26 over Cedar Creek
Fair Condition45 years old5,400 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | N Edge Of Cedarville |
| Carries | Ill 26 |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 42.38394, -89.63305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 313.0 ft (95.4 m) |
| Max Span | 144.0 ft (43.9 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1183.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,400 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089004300000000 |