Mobile Street over Nall St. Drainage Canal
Fair Condition39 years old12,663 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 0.4m N Of Spring Hill |
| Carries | Mobile Street |
| Crosses | Nall St. Drainage Canal |
| Coordinates | 30.70316, -88.10296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 131.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,663 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018800 |