Yeend Street over Southern Drain Canal
Fair Condition24 years old2,455 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 0.4m East I-10 |
| Carries | Yeend Street |
| Crosses | Southern Drain Canal |
| Coordinates | 30.66575, -88.04362 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 194.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,455 (2018) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 118 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018801 |