Old Trinity Road over Bakers Creek
Good Condition23 years old1,033 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Morgan |
| Location | 3.5 Mi East Of Co. Line |
| Carries | Old Trinity Road |
| Crosses | Bakers Creek |
| Coordinates | 34.60496, -87.04599 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 481.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,033 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018802 |