US 20 over Yellow Creek
Good Condition31 years old5,750 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 0.1 Mi E Jo Dav. Co. |
| Carries | US 20 |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 42.35674, -89.92300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 378.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,750 (2023) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089007500000000 |