Il 75 over Rock Run Creek
Good Condition30 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 0.5 Mi. W. Of Davis |
| Carries | Il 75 |
| Crosses | Rock Run Creek |
| Coordinates | 42.41877, -89.43144 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 179.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089201300000000 |