Pearl City RD over Yellow CR Branch
Fair Condition99 years old2,650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 3 Mi. East Pearl Cty |
| Carries | Pearl City RD |
| Crosses | Yellow CR Branch |
| Coordinates | 42.26714, -89.76452 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 137.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,650 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089301900000000 |