Orangeville Rd. over Unnamed Stream
Fair Condition68 years old600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 0.5 Mi E Mcconnell |
| Carries | Orangeville Rd. |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 42.43656, -89.72234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 73.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089303200000000 |