Chelsea Park Dr. over Csx Railroad
Good Condition20 years old750 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Shelby |
| Location | Chelsea Park Subdivision |
| Carries | Chelsea Park Dr. |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 33.33831, -86.58286 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 1164.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019779 |