I - 20 over Cook Springs Road
Good Condition16 years old51,890 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | St. Clair |
| Location | I-20 Over Cook Springs RD |
| Carries | I - 20 |
| Crosses | Cook Springs Road |
| Coordinates | 33.59577, -86.39597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 148.3 ft (45.2 m) |
| Deck Area | 3032.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51,890 (2024) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019784 |