I-64 WB over CR 100 W
Good Condition54 years old7,828 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 01.92 E SR 61 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | CR 100 W |
| Coordinates | 38.19955, -87.26110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 116.8 ft (35.6 m) |
| Max Span | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 459.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,828 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033690 |