I-64 Ebl over Coles Creek
Good Condition54 years old16,957 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 05.81 W SR 161 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | Coles Creek |
| Coordinates | 38.19633, -87.14102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 338.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,957 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033730 |