I-64 WB over Tributary Of Hunley Cree
Good Condition55 years old7,828 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Dubois |
| Location | 02.14 W SR 162 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | Tributary Of Hunley Cree |
| Coordinates | 38.20322, -86.90293 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,828 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033864 |