I-64 EB over CR 285 E
Good Condition54 years old6,993 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Dubois |
| Location | 00.82 E SR 162 |
| Carries | I-64 EB |
| Crosses | CR 285 E |
| Coordinates | 38.20481, -86.84967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 114.5 ft (34.9 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 450.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,993 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033870 |