I-64 WB over Hurricane Creek
Fair Condition53 years old6,993 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 04.73 W SR 145 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | Hurricane Creek |
| Coordinates | 38.20950, -86.77729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 117.8 ft (35.9 m) |
| Max Span | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 463.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,993 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033920 |