SR 75 over Short Creek
Fair Condition84 years old11,491 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Marshall |
| Location | 1.1 Mi S Jct Sr68 * Sr75 |
| Carries | SR 75 |
| Crosses | Short Creek |
| Coordinates | 34.29351, -86.16348 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 592.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1942 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,491 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002722 |