I-65 SB over Ohio River
Fair Condition62 years old60,500 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.44 S US 31 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | Ohio River |
| Coordinates | 38.26472, -85.74361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 2498.0 ft (761.4 m) |
| Max Span | 699.8 ft (213.3 m) |
| Deck Width | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Area | 21776.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60,500 (2008) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034528 |