I-65 NB over Silver Creek
Good Condition23 years old35,569 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.47 N I-265 |
| Carries | I-65 NB |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 38.35130, -85.75456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 302.8 ft (92.3 m) |
| Max Span | 111.2 ft (33.9 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 2418.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,569 (2004) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034720 |