I-65 SB over Muddy Fork
Good Condition68 years old20,446 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 02.38 N SR 311 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | Muddy Fork |
| Coordinates | 38.42818, -85.76511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 1055.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,446 (2015) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034790 |