Orchard Avenue over Ut To Shades Creek
Fair Condition21 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | 350 So. Believue Terrace |
| Carries | Orchard Avenue |
| Crosses | Ut To Shades Creek |
| Coordinates | 33.37457, -86.86003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 83.3 ft (25.4 m) |
| Max Span | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 355.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019800 |