Biggs Road over I-65
Good Condition68 years old440 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 02.51 S SR 160 |
| Carries | Biggs Road |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.50420, -85.77094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.3 ft (71.1 m) |
| Max Span | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 625.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 440 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034870 |