Co RT 43 over Walker Creek
Good Condition29 years old150 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lawrence |
| Location | 1.0 Mi N Jct Co RT 31 |
| Carries | Co RT 43 |
| Crosses | Walker Creek |
| Coordinates | 34.53667, -87.24167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 173.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019801 |