I-65 NB over Brownstown Road
Good Condition10 years old18,681 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 02.03 N SR 160 |
| Carries | I-65 NB |
| Crosses | Brownstown Road |
| Coordinates | 38.56999, -85.77890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 299.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,681 (2014) |
| Truck Traffic | 39% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034911 |