Co RD 47 over Rocky Branch
Good Condition35 years old100 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lawrence |
| Location | 75ft S Jct Co RD 22 |
| Carries | Co RD 47 |
| Crosses | Rocky Branch |
| Coordinates | 34.47333, -87.23000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 61.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1900) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019802 |